Zaniechanie, ukaranie sprawcy jest to grupa trzech instytucji, która albo całkowicie wyłącza odpowiedzialność sprawcy czynu zabronionego (art. 16 i 16a) lub grupa instytucji, która prowadzi do złagodzenia odpowiedzialności karnej np. art. 17 i 18 lub odstąpienie od wymierzenia kary jako instytucja mieszana (art. 19).
Odpowiedzialność cywilno-prawna i odpowiedzialność karno-prawna
Odpowiedzialność cywilno-prawna - ochrona strzeże prywatnych interesów podmiotów uprawnionych z tytułu praw autorskich.
Ograniczenia majątkowych praw autorskich
Autorskie prawa majątkowe są prawami czasowymi, co oznacza, iż wygasają po upływie określonego terminu - 70 lat.:
Dozwolony użytek prywatny i publiczny
Dozwolony użytek prywatny oznacza, iż bez zgody twórcy wolno nie odpłatnie korzystać z już rozpowszechnianego utworu w zakresie własnego osobistego użytku (nie odnosi się to do projektu architektonicznego).
Prawo autorskie w stosunkach pracowniczych
Wykonywanie obowiązków pracowniczych w ramach stosunku pracy może polegać na podejmowaniu przez pracownika takich działań, których końcowym efektem będą treści chronione prawem autorskim. Działalność twórcza: np. choreograf, dziennikarz.
Przedmiot prawa autorskiego
Początki prawa autorskiego to okres rewolucji Francuskiej. Wtedy to powstało owo prawo - XVIII wiek. Pierwsze regulacje prawne - początek XIX wieku- zaczęto dostrzegać możliwości zarabiania na dobrach materialnych.
Treść praw autorskich
Autorskie prawa osobiste - chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu lub zbyciu więź twórcy z utworem.
Podmiot praw pokrewnych
Podmioty praw pokrewnych to podmioty praw wykonawczych, głównie artyści wykonawcy oraz producenci fonogramów i wideogramów, organizacje RTV.
Przedmiot praw pokrewnych
Przedmiot praw pokrewnych obejmuje szeroki zakres dóbr niematerialnych, takich jak: artystyczne wykonanie, fonogramy i wideogramy, nadania i pierwsze wydania programów radiowych i telewizyjnych, wydania krytyczne lub naukowe.